JAK DBAĆ O ZĘBY PSA?




     Nie od dziś wiemy, że wiele chorób ma swój początek w jamie ustnej. Każdy z nas doskonale zna ból zęba i samopoczucie wywołane tym stanem. Zawsze powtarzałam-jest to najgorszy ból na świecie! Przyjaciółka mnie jednak oświeciła-największy ból to ból porodowy. Ok-wierzę, jednak nie wiem, nie rodziłam. Dobrze, już poprawiam-największy ból jakiego dotychczas doświadczyłam to ból zęba. Oooooo tak!

    My ludzie jesteśmy w o tyle dobrej sytuacji, że jak coś nas boli to mamy możliwość udania się do specjalisty, zasięgnięcia jego porady i szybkiej reakcji na pojawiający się problem. Z psem jest inaczej. Może on dużo szczekać, ale swoich dolegliwości już nam nie wyszczeka!. Dlatego to my powinniśmy obserwować naszego czworonoga, a w szczególności dbać o stan jego uzębienia.

A czy Wasz pies ma Hollywoodzki uśmiech? Jak nie, pora się zainteresować jego zębami!
   
Galiszonowy Hollywood smile ;)


     K A M I E Ń   N A Z Ę B N Y




     Osadzanie się kamienia nazębnego to nie tylko problem ludzi. U psów jest bardzo podobnie. Powstaje on w wyniku płytki nazębnej, która tworzy się z resztek pokarmowych i bakterii. Twardnieje ona pod wpływem soli, która jest zawarta w ślinie. W wyniku tego na zębach powstaje żółty lub brunatny nalot. Brak odpowiedniej higieny psich zębów może doprowadzić do zapalenia dziąseł, krwawienia, bólu, obrzęku, a w efekcie do paradontozy, która grozi całkowitą ich utratą. Poza tym bakterie z jamy ustnej mogą dostać się do krwiobiegu i doprowadzić do znacznie poważniejszych problemów zdrowotnych związanych z nerkami, sercem, wątrobą i płucami. 


C O   P O W I N N O  N A S   Z A N I E P O K O I Ć?

     Jeśli zauważymy u psa któryś z poniższych objawów, powinniśmy udać się do lekarza weterynarii. Objawy, które mogą świadczyć o problemach z przyzębiem, to:

  • żółty i brązowy kamień nazębny,
  • nieprzyjemny zapach z psiego pyska,
  • obrzęk i krwawienie z jamy ustnej,
  • brak apetytu
    
   Powinniśmy regularnie kontrolować stan uzębienia naszego czworonoga i nie doprowadzić do sytuacji, w której dojdzie do groźnych powikłań w wyniku braku dostatecznej higieny jamy ustnej. 



L E P I E J   Z A P O B I E G A Ć   N I Ż   L E C Z Y Ć

     I to są święte słowa! Zabieg usuwania kamienia nazębnego u psów odbywa się pod narkozą, co nie jest obojętne dla ich organizmu. Zatem lepiej jest od wieku szczenięcego troszczyć się o zęby psiaka. Tutaj higiena jamy ustnej nie odbiega od norm stosowanych u ludzi. Zęby można szczotkować zwykłą szczotką do zębów lub specjalną, którą zakładamy na palec. Wygodniejsza jest oczywiście ta druga opcja. Pasty, jakie stosujemy w przypadku dbania o higienę jamy ustanej psa są zupełnie inne niż te przeznaczone dla ludzi. Mają inny skład i są lepsze w smaku. Czyszczenie psich zębów powinno być wykonywane przynajmniej raz na tydzień, a najlepiej codziennie.

     Jeśli pies źle znosi szczotkowanie, można zaopatrzyć się w specjalne karmy, które w pewnym sensie czyszczą psie zęby, smakołyki, gryzaki, a nawet zabawki. Jeśli szczotkowanie zębów u naszego czworonoga jest i dla nas i dla niego nie lada wyzwaniem można raz na tydzień umyć mu zęby szczoteczką i uzupełnić higienę jamy ustnej o wspomniane w poprzednim zdaniu alternatywy. Chciałabym w tym miejscu przytoczyć wcześniejszy mój artykuł: PSI NIEJADEK, CZYLI PIES NIE CHCE JEŚĆ SUCHEJ KARMY, w którym pisałam dlaczego w żywieniu naszych czworonogów tak ważna jest sucha karma.

    
     Jak widzicie, higiena jamy ustnej to nie tylko nasza domena. Regularne dbanie o ząbki naszego psiaka już od wieku szczenięcego to szansa na zniwelowanie problemów w dorosłym życiu! Na koniec kilka fotek uśmiechniętej Gali i jej pięknych zębów :)







Warto? Chyba odpowiedź jest oczywista!!! :)



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Pies w wielkim mieście , Blogger